Ryby wędzone - jak wygląda wędzenie ryb?

Ryby wędzone - jak wygląda wędzenie ryb?

Można wędzić ryby chude i te z tłuszczykiem. Tłuste rybki wchłaniają więcej dymu podczas wędzenia, więc mają intensywniejszy smak oraz aromat. Chude ryby dość łatwo przesuszyć podczas wędzenia. Ryby wędzone mogą być w całości, w filetach ze skórką, lub dzwonkach. Dzwonki i ryby całe wędzimy na specjalnych hakach, zaś filety skórą do dołu na rusztach.

Najczęściej wędzone ryby, które można znaleźć w naszej ofercie to:

Choć oczywiście nie tylko one. Ryby wędzone na zimno to przeważnie płaty śledziowe, pstrągi, trocie czy też łososie, zaś ryby wędzone na gorąco to na przykład śledzie, węgorze, szproty i flądry wędzone w całości. Ryby muszą być świeże, aby nadawały się do wędzenia!

Zanim przystąpimy do wędzenia musimy przygotować ryby: najpierw je patroszymy i obskrobujemy z łusek. Następnie dokładnie myjemy i osuszamy nasze rybki. 

Musimy uważać, żeby czasem nie przesuszyć ryb przez zbyt wysoką temperaturą i czas wędzenia! Kontrola procesu i doświadczenie jest szczególnie ważne w przypadku małych rybek jak sielawa. Czas wędzenia razem z osuszaniem nie powinien przekraczać 1-2h. 

Wędzenie na zimno: Ryby wędzone na zimno przed wędzeniem porządnie solimy na sucho lub w piętnastoprocentowej solance, a potem wędzimy gęstym dymem od dwóch do czterech dni w temperaturze około 30 stopni Celsjusza żeby usunąć z nich wilgoć. Ryby wędzone na zimno są bardziej trwałe od tych wędzonych na ciepło.

Wędzenie na ciepło: Ryby wędzone na ciepło musimy natrzeć solą na 2 godziny przed planowanym wędzeniem lub wymoczyć w ośmioprocentowej solance przez 10 godzin w temperaturze niższej niż 10 stopni Celsjusza. Generalnie zasada jest taka, że im większa ryba tym dłużej w solance, a roztwór solanki mocniejszy. Ryby do wędzenia zawieszamy na hakach na około dwie godziny. Rybki mniejsze wędzi się krócej, a grubsze sztuki pozostawiamy, aż dojdą. To czy rybki są gotowe oceniamy na podstawie doświadczenia. 

Uwędzone ryby muszą najpierw wystygnąć. Następnie możemy je pakować i wysyłać do naszych klientów. Tak przygotowujemy pstrągi i makrele. Oferujemy ryby wędzone z własnej wędzarni opalanej drewnem bukowo-olchowym bez konserwantów i polepszaczy. Drewno bukowe nadaje wędzonkom pięknej złotej barwy, a zrębki drewna tworzą gęstszy dym i sprawiają, że rybki pachną i smakują jeszcze lepiej!:).

Komentarze